Pretraga vesti

Unesite pojam za pretragu vesti
  • SVE GODINE
  • 2020.
  • 2019.
  • 2018.
  • 2017.
  • 2016.
  • 2015.
  • 2014.
PRETRAGA

PKT VESTI

Primena poreskog oslobođenja od PDV-a na promet dobara i usluga bez naknade za zdravstvene svrhe

13. 4. 2020.

Prema članu 14. stav 1. Uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima (u nastavku: Uredba), na promet dobara, odnosno usluga koji bez naknade izvrši obveznik PDV-a sledećim licima: 

  1. Ministarstvu zdravlja,
  2. Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, odnosno
  3. zdravstvenoj ustanovi u javnoj svojini,

PDV se ne obračunava i ne plaća, a obveznik PDV ima pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu tog prometa.

Prema članu 14. stav 2. Uredbe, oslobođenje od plaćanja PDV-a primenjuje se na sve isporuke sa danom prometa u periodu od dana uvođenja (15. mart 2020) do dana prestanka vanrednog stanja u Republici Srbiji. Dakle, propisana je retroaktivnost u primeni navedenog poreskog oslobođenja

Ovo je odstupanje od sistemskih pravila iz Zakona o PDV-u koja smo detaljno objasnili u časopisu Porezi i računovodstvo broj 4/20, str. 75

U zavisnosti od toga da li je obveznik PDV-a isporučio sopstvena dobra (koja je imao na zalihama za potrebe delatnosti) ili ih je nabavio sa ciljem doniranja, primena propisanog poreskog oslobođenja podrazumeva sledeće: 

  1. obveznik PDV-a koji je bez naknade isporučio dobra koja je već ranije nabavio za potrebe svoje delatnosti (što znači da je pri nabavci imao pravo na odbitak prethodnog poreza u skladu sa opštim uslovima), po osnovu te isporuke licima iz člana 14. stav 1. Uredbe nije dužan da obračuna PDV (svakako nema ni obavezu da vrši ispravku odbitka prethodnog poreza); 
  2. obveznik PDV-a koji je dobra nabavio sa isključivim ciljem doniranja navedenim licima iz člana 14. stav 1. Uredbe, po tom osnovu ima pravo na odbitak prethodnog poreza, ali nema obavezu da obračuna PDV. 

Imajući u vidu da je poresko oslobođenje tek sada propisano, što znači da su obveznici PDV-a (iz tačke 1) koji su isporuke vršili u martu verovatno obračunavali PDV, primena poreskog oslobođenja zavisi od toga da li su po tom osnovu primaocu izdali račun sa iskazanim PDV-om. Ukoliko je obveznik PDV-a npr. 20. marta isporučio dobra Kliničkom centru i po tom osnovu izdao račun sa PDV-om (iako nije bio dužan da izdaje račun), dužan je da sprovede postupak iz člana 44. Zakona o PDV-u. Taj postupak podrazumeva izdavanje novog računa u kojem PDV neće biti iskazan, uz napomenu koja može da glasi: PDV nije obračunat na osnovu člana 14. Uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima.

Pritom, uslov za korekciju PDV-a jeste da davalac donacije od primaoca dobije pisano obaveštenje o nekorišćenju odbitka prethodnog poreza. U opisanom slučaju, umanjenje PDV-a neće moći da se sprovede prilikom obračuna PDV-a za mart, već najranije prilikom obračuna PDV-a za april, jer je realna pretpostavka da će obveznik najranije u aprilu dobiti pisano obaveštenje od primaoca donacije.

U suprotnom, ukoliko isporučilac dobara (davalac donacije) nije izdao račun sa PDV-om (podsećamo da za ovakav promet bez naknade ne postoji obaveza izdavanja računa), prema našem mišljenju obveznik PDV-a ima pravo na poresko oslobođenje već prilikom obračuna PDV-a za mart. Podatak o ovom prometu iskazuje se u polju 1.6 Obrasca POPDV

U slučaju obveznika iz naše tačke 2), koji je dobra nabavio sa ciljem doniranja, pravo na odbitak prethodnog poreza (po osnovu računa dobavljača za nabavljena dobra), prema našem mišljenju može da koristi već prilikom obračuna PDV-a za mart (u skladu sa opštim uslovima, a pod pretpostavkom da je račun dobavljača izdat u drugoj polovini marta). Ukoliko pravo na odbitak prethodnog poreza ne iskoristi kod obračuna PDV-a za mart, obveznik PDV-a (davalac donacije) to pravo svakako može da ostvari u nekom od narednih poreskih perioda.