Pretraga vesti
Vlada Republike Srbije, na sednici održanoj 19. septembra 2015. godine, usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o PDV-u, u formi predloga koji je upućen Narodnoj skupštini na usvajanje po hitnom postupku. Prema našim saznanjima, sednica Narodne skupštine počinje u utorak 22. septembra, a usvajanje zakona očekuje se do kraja te nedelje (25. septembar). Predviđeno je da pomenuti zakon stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja, s tim da će se većina odredaba primenjivati od 15. oktobra 2015. godine (pojedine odredbe će se primenjivati pre, odnosno posle tog datuma).
U nastavku ukratko ukazujemo na sadržinu pojedinih izmena i dopuna, sa napomenom da je idealna prilika za detaljno upoznavanje sa svim izmenama Zakona o PDV-u, trening koji smo zakazali za 30. septembar.
Za razliku od poslednjih izmena, koje su izvršene krajem 2013. godine (sa primenom od 1. januara 2014. godine), kada je najvažnija izmena bilo povećanje posebne stope PDV-a sa 8% na 10%, ovoga puta poreske stope nisu menjane, ali predložene su vrlo značajne izmene od kojih se neke mogu okarakterisati kao sistemske.
Predlog zakona ima čak 38 članova, što znači izmene, odnosno dopune više od polovina članova Zakona o PDV-u. Šta je najvažnija izmena - nije lako opredeliti, jer sve zavisi od prirode delatnosti svakog pojedinačnog obveznika. Na primer, obvezniku koji se bavi građevinskom delatnošču, verovatno najvažnija izmena jeste proširivanje primene sistema internog obračuna PDV-a na sve primaoce dobara i usluga iz oblasti građevinarstva. Pritom, sistem internog obračuna PDV-a proširuje se na još neke promete dobara i usluga (npr. promet hipotekovane nepokretnosti i dr.).
Domaćim licima koja primaju usluge stranih lica, za koje se smatra da su izvršene u Srbiji, važna izmena jeste propisivanje obaveze da strana lica budu evidentirana kao obveznici PDV-a tj. da odrede poreskog punomoćnika, što će dovesti do toga da primaoci dobara i usluga više neće imati obavezu internog obračuna PDV-a (osim u propisanim izuzecima i ukoliko strano lice ne odredi poreskog punomoćnika iako se to sada propisuje kao njegova obaveza).
Poreske stope ostaju nepromenjene, s tim da se primena posebne stope proširuje na sav prevoz putnika (međugradski i međunarodni), kao i usluge smeštaja u svim ugostiteljskim objektima koji imaju takav status u skladu sa Zakonom o turizmu.
Značajne izmene predložene su i u pogledu prava na odbitak prethodnog poreza. S jedne strane, predloženo je propisavanje prava na odbitak prethodnog poreza pri nabavci dobara za opremanje administrativnih prostorija po osnovu kojih to pravo nije postojalo (npr. tepisi, TV, ukrasni predmeti i dr.). S druge strane, ukida se pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu izdataka za ishranu i prevoz zaposlenih.
Pored prethodno navedenih, predložene izmene i dopune Zakona o PDV-u odnose se i na:
Predloženo je da se sve prethodno navedene izmene i dopune Zakona o PDV-u primenjuju od 15. oktobra 2015. godine, s tim da će se neke izmene primenjivati kasnije.
Od 1. januara 2016. godine ponovo se uvodi jedinstven rok od 15 dana za predaju poreskih prijava za obe kategorije obveznika PDV-a (mesečne i tromesečne). Od 1. januara 2017. godine uvodi se obaveza dostavljanja pregleda obračuna PDV-a uz poresku prijavu.
S obzirom na to da svaka izmena zakona podrazumeva i prateće izmene podzakonskih akata, napoimnjemo da je, prema našim saznanjima, u pripremi jedan novi pravilnik o PDV-u koji će zameniti dvadesetak postojećih.
Detaljna objašnjenja o svim izmenama i dopunama Zakona o PDV-u, biće objavljena u novom broju časopisa Porezi i računovodstvo (broj 10), koji će izaći iz štampe odmah po usvajanju zakona.
Prijavite se za Trening o izmenama i dopunama Zakona o PDV-u - 30. septembar 2015. godine.