Pretraga vesti

Unesite pojam za pretragu vesti
  • SVE GODINE
  • 2020.
  • 2019.
  • 2018.
  • 2017.
  • 2016.
  • 2015.
  • 2014.
PRETRAGA

PKT VESTI

Status poslodavaca koji su (bez pravnog osnova) pre 10. aprila isplatili neto zarade bez plaćanja poreza i doprinosa

12. 4. 2020.

Fiskalnu pogodnost koja se odnosi na mogućnost isplate neto zarade uz odlaganje obaveze plaćanja poreza i doprinosa na zarade, a koja je u primeni (tek) od 10. aprila 2020. godine, pojedini privredni subjekti su (samoinicijativno, tj. bez pravnog osnova) primenili i pre donošenja Uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima.

Na primer, obveznik je 5. aprila podneo poresku prijavu na Obrascu PPP-PD u kojoj je obračunao zarade za mart, pri čemu je u polju 1.4 (datum plaćanja) naveo npr. 30. april, ali je istoga dana (5. aprila) radnicima isplatio neto zarade. 

Prema našem mišljenju, obveznici nisu imali pravni osnov za navedeno postupanje, jer su na dan kada su to uradili (u našem primeru 5. aprila) postupili na način koji je tada bio suprotan zakonu. Takvi subjekti sada pitaju kakav je njihov status, odnosno da li se može prihvatiti da su započeli korišćenje fiskalne pogosnosti iz Uredbe počev od zarade za mart. Ovo pitanje je zasnovano na tome što je u članu 2. stav 1. tačka 2) Uredbe propisano da se fiskalna pogodnost odnosi na odlaganje dospelosti za plaćanje određenih javnih prihoda koji u skladu sa odgovarajućim poreskim zakonima dospevaju za plaćanje u periodu od 1. aprila do 30. juna 2020. godine (izuzetno do 31. jula 2020. godine). 

Prema članu 4. stav 3. Uredbe, pravno lice koje se opredeli da koristi fiskalne pogodnosti i direktna davanja iz ove uredbe u Obrascu PPP-PD za prihode iz radnog odnosa za obračunski period – mesec za koji koristi fiskalne pogodnosti i direktna davanja iz ove uredbe u polju 1.4. – datum plaćanja, unosi datum 04. januar 2021. godine. U skladu sa tim, u slučaju obveznika iz našeg primera, koji je u podnetoj poreskoj prijavi kao datum plaćanja naveo 30. april ili neki drugi datum koji nije 4. januar 2021. godine, prema našem mišljenju ne može se smatrati da se podnošenjem takve prijave opredelio za propisanu pogodnost. Nezavisno od toga, ovaj obveznik svakako ima pravo da koristi fiskalnu pogodnost (odlaganje plaćanje poreza i doprinosa) za zarade za april, maj i jun

Naime, mogućnost isplate neto zarade bez istovremenog plaćanja poreza i doprinosa odnosi se na zarade i naknade zarada za mesec: 

  1. mart, april i maj 2020. godine, odnosno
  2. april, maj i jun 2020. godine za one poreske obveznike koji su isplate zarada i naknade zarade za mart delimično ili u celosti izvršili do dana stupanja na snagu Uredbe.

Teorijski posmatrano, opisana situacija mogla bi da bude prevaziđena tako što bi obveznik podneo izmenjenu poresku prijavu u kojoj bi u polju 1.4 upisao 4. januar 2021. godine. Ipak, skrećemo pažnju na to da poreska prijava ne može da se menja samo zbog datuma plaćanja. Drugim rečima, sistem neće dozvoliti podnošenje izmenjene poreske prijave u okviru koje se menja samo polje 1.4. Obrasca PPP-PD. Izuzetno, ukoliko Ministarstvo finansija tako odluči, eventualno bi sistem privremeno mogao da se prilagodi tako da se omogući podnošenje izmenjenih poreskih prijava, što u ovom momentu nije izvesno, odnosno o tome bi nadležni organi trebalo da se izjasne.  

Druga teorijska mogućnost jeste podnošenje zahteva za ispravku greške na Obrascu ZIG u skladu sa Pravilnikom o ispravci greške pri evidentiranju poreza i sporednih poreskih davanja (u nastavku: Pravilnik). 

Prema članu 2. stav 1. Pravilnika, greška u evidentiranju poreske obaveze može nastati postupanjem poreskog obveznika, odnosno Poreske uprave, tako što se: 

  1. poreska obaveza po jednom istom osnovu evidentira više puta, ili se 
  2. poreska obaveza jednog poreskog obveznika evidentira kao poreska obaveza drugog poreskog obveznika, ili se
  3. prilikom evidentiranja poreske obaveze unese pogrešan iznos.

Prema članu 3. Pravilnika, ako je greška u evidentiranju poreske obaveze nastala postupanjem poreskog obveznika, poreski obveznik nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave podnosi zahtev za ispravku greške na Obrascu ZIG - Zahtev za ispravku greške, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo. Po zahtevu obveznika Poreska uprava odlučuje u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.

Kao što se vidi, okolnosti koje su predmet ove analize (isplata neto zarade bez plaćanja poreza i doprinosa, odnosno upisivanje "pogrešnog" datuma plaćanja) nisu obuhvaćene razlozima za koje je propisana mogućnost podnošenja Obrasca ZIG. Takođe, napominjemo da odredbama ZPPPA nije predviđena mogućnost da obveznik stornira podnetu poresku prijavu, a posebno ne onu za koju je poreska obaveza nastala momentom isplate prihoda. 

U skladu sa navedenim, prema našem mišljenju u aktuelnim (važećim) propisima ne postoji način da se problem navedenih obveznika reši (u njihovu korist), osim ukoliko nadležni organi ne odluče drugačije i obelodane postupak koji može da se primeni.