Pretraga vesti

Unesite pojam za pretragu vesti
  • SVE GODINE
  • 2020.
  • 2019.
  • 2018.
  • 2017.
  • 2016.
  • 2015.
  • 2014.
PRETRAGA

PKT VESTI

Instrukcija Narodne banke Srbije o primeni propisa o moratorijumu u praksi

18. 3. 2020.

U vesti od 18. marta objavili smo da je Narodna banka Srbije (NBS) donela dve odluke (jedna se odnosi na banke, a druga na davaoce lizinga) kojima se propisuje zastoj u otplati obaveza dužnika (moratorijum), i to: primalaca kredita i korisnika lizinga. U međuvremenu, NBS je svim bankama i davaocima lizinga uputila dopis / instrukciju o primeni propisa u vezi sa očuvanjem finansijske stabilnosti. Takođe, NBS je na svom sajtu objavila dokument: Primena propisa o moratorijumu u praksi

Moratorijum podrazumeva zastoj u otplati obaveza prema banci i lizing kući po osnovu kredita, odnosno lizinga, ali i svih drugih obaveza dužnika prema banci. Dužnici koji imaju više kredita imaju pravo na moratorijum u otplati rata za sve kredite.

U dopisu upućenom bankama, NBS posebno ističe da nije prihvatljivo da se nakon prestanka moratorijuma od dužnika zahteva isplata svih obaveza za koje je nastupio zastoj odjednom i u celini. Umesto toga, pravilna primena propisa podrazumeva da nakon prestanka moratorijuma dužnik nastavlja da otplaćuje kredit, čime se period otplate faktički produžava za tri meseca (jer je propisano da moratorijum ne može biti kraći od 90 dana, odnosno od trajanja vanrednog stanja).  

Kao što smo u pomenutoj vesti već istakli, a to je sada navedeno i u dokumentima NBS, nije neophodno da dužnik u propisanom roku odbije moratorijum (u zvaničnoj formi, putem dopisa ili odlaska u banku), odnosno to ga ne sprečava da nastavi da redovno izmiruje svoje obaveze. Pritom, ukoliko dužnik nakon objavljivanja ponude (koju formalno nije odbio) nastavi da izmiruje obaveze, to svakako ne sprečava da se nakon toga (u toku trajanja vanrednog stanja) primeni moratorijum. Na primer, ako dužnik ponudu za moratorijum u propisanom roku nije odbio, a nakon toga je otplatio dospelu ratu kredita, narednog meseca se i na tog dužnika primenjuje moratorijum ukoliko opet ne isplati narednu ratu.  

Izuzetak u odnosu na prethodno navedeno odnosi se samo na dužnike koji svoje obaveze izmiruju na osnovu trajnog naloga. Naime, NBS skreće pažnju na to da su banke i davaoci lizinga dužni da obustave isplate po trajnim nalozima. U tom smislu, dužnik koji svoje rate kredita ili lizinga otplaćuje na osnovu trajnog naloga, a ne želi da se takav način otplate obustavi tokom trajanja vanrednog stanja, trebalo bi banku da obavesti o odbijanju ponude. U suprotnom, moratorijum će svakako biti primenjen, jer će isplate po trajnom nalogu biti obustavljene.