Pretraga vesti

Unesite pojam za pretragu vesti
  • SVE GODINE
  • 2020.
  • 2019.
  • 2018.
  • 2017.
  • 2016.
  • 2015.
  • 2014.
PRETRAGA

PKT VESTI

Doneta je nova uredba o izvršavanju Zakona o PDV-u na teritoriji AP Kosovo i Metohija

8. 1. 2014.

Vlada Republike Srbije donela je tri uredbe koje regulišu promet između Republike Srbije van teritporije AP Kosovo i Metohija (u daljem tekstu: Republika Srbija) i Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija (u nastavku teksta: APKM), i to:

  1. Uredbu o izvršavanju Zakona o porezu na dodatu vrednost na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244;
  2. Uredbu o izvršavanju Zakona o akcizama na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244;
  3. Uredbu o izmenama Uredbe o posebnim uslovima za vršenje prometa robe sa Autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija.

Sve tri uredbe objavljene su u „Službenom glasniku RS“, broj 111/13, od 14. decembra 2013. godine i stupile su na snagu istog dana (danom objavljivanja).

Istovremeno, danom stupanja na snagu novih uredbi, prestali su da važe sledeći propisi:

  1. Uredba o izvršavanju Zakona o porezu na dodatu vrednost na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 („Službeni glasnik RS“, br. 15/05 i 68/11);
  2. Pravilnik o sadržini, vrsti podataka i načinu vođenja Registra proizvođača dobara na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija („Službeni glasnik RS“, broj 19/05);
  3. Pravilnik o izgledu, sadržini i načinu popunjavanja Obračunskog lista za PDV i Evidencionog lista i načinu i postupku naplate PDV i drugih troškova za bankarske garancije („Službeni glasnik RS“, br. 19/05 i 38/05);
  4. Uredba o uslovima i načinu obračunavanja javnih prihoda, sadržini i načinu vođenja evidencije za promet robe sa AP Kosovo i Metohija („Službeni glasnik RS“, br. 48/01, ... i 27/05).

U nastavku ukratko ukazujemo na uredbu koja uređuje izvršavanje Zakona o PDV-u na teritoriji APKM.

1. IZVRŠAVANJE ZAKONA O PDV-u NA TERITORIJI APKM

Iako je doneta nova uredba, nema mnogo suštinskih izmena u odnosu na ranije važeću. Naime, na promet dobara koji obveznici PDV-a vrše sa teritorije Republike Srbije na teritoriju APKM, PDV se i dalje ne obračunava i ne plaća, a obveznici PDV-a imaju pravo na odbitak prethodnog poreza, pod uslovom da su dobra otpremljena na teritoriju APKM. Međutim, smanjen je broj uslova kojima se dokazuje da su dobra otpremljena na teritoriju APKM.

Umesto tri dokaza koja su bila propisana, sada su potrebna dva, jer kao uslov za poresko oslobođenje više nije propisana prodaja deviza Narodnoj banci Srbije ili poslovnoj banci, odnosno ostvarenoj dinarskoj protivvrednosti od prodaje tih deviza, ako je za isporučena dobra izvršeno plaćanje u devizama.

Prema novoj uredbi, dokazima da su dobra otpremljena na teritoriju APKM smatraju se:

  1. jedinstvena isprava izdata u skladu sa važećim propisima koja sadrži potvrdu da su dobra istupila sa teritorije Republike Srbije na teritoriju APKM, odnosno overena kopija jedinstvene isprave i
  2. izvod iz poslovnog računa obveznika PDV da je za promet dobara izvršen prenos novčanih sredstava sa poslovnog računa primaoca dobara na poslovni račun obveznika PDV – isporučioca dobara.

Kao što se vidi, umesto Evidencione isprave, sada se kao dokaz koristi jedinstvena isprava (JCI) izdata u skladu sa carinskim propisima, dok je drugi dokaz bio propisan i ranije.

Za razliku od prethodne uredbe, novom je propisana mogućnost ostvarivanja prava na poresko oslobođenje po osnovu avansne naplate budućeg prometa uz ispunjenje jednog uslova. Naime, prema članu 3. stav 4. nove uredbe, ako je naknada, odnosno deo naknade naplaćen pre izvršenog prometa, obveznik PDV-a može da ostvari poresko oslobođenje ako poseduje ugovor kojim je predviđeno avansno plaćanje pre izvršenog otpremanja dobara na teritoriju APKM i račun o avansnom plaćanju izdat u skladu sa Zakonom o PDV-u. Dakle, uslov za poresko oslobođenje po osnovu avansa identičan je uslovu koji je već bio propisan u slučaju avansa za klasičan izvoz dobara.

Pored navedenog, nova uredba je znatano manja od prethodne (ima 7 članova, dok je prethodna imala 20), jer su izostavljene odredbe koje su posebno uređivale promet dobara stranog, odnosno domaćeg porekla, kao i promet motornih vozila. Suština je da se na sav promet dobara i usluga koji obveznici PDV-a vrše sa teritorije Republike Srbije na teritoriju APKM, kao i na promet koji se vrši sa teritorije APKM na teritoriju Republike Srbije, primenjuje Zakon o PDV-u, propisi doneti na osnovu Zakona i prethodno objašnjena pravila propisanoa novom uredbom.

Kao i do sada, izuzetno od pravila propisanog članom 12. stav 3. tačka 4. podtačka (2) Zakona o PDV-u, mestom prometa telekomunikacionih usluga smatra se mesto u kojem pružalac usluga obavlja svoju delatnost.

Kao i do sada, odredbom člana 4. nove uredbe, propisano je da se na promet dobara koja se dopremaju sa teritorije APKM na teritoriju Republike Srbije, PDV obračunava i plaća u skladu sa Zakonom o PDV-u tj. kao da se radi o uvozu dobara.